3 4 грудня криголам проходив огляд на Чорноморському судноремонтному заводі. А вчора на «Ноосфері» проводили тестування у Чорному морі під наглядом Реєстру судноплавства України.

«Ми чого тільки з судном не робили. Тобто ми і розганяли на максимальну швидкість, і, навпаки, гальмували, перевіряли хід вперед, хід навпаки, як ми рухаємось заднім ходом. Ми сьогодні перевірили: наш GPS давав нам відхилення від початкової точки на 20 або 60 сантиметрів. От ще раз: стометрове судно і точність утримання точки — 60 сантиметрів. Ви розумієте, наскільки це змінює точність, наприклад, океанографічних вимірювань. Знаєте, коли я ходив у рейси, з моменту, коли ми починали відбирати проби на якійсь точці (це в нас називається “починали виконувати океанографічну станцію”), від початку станції до кінця нас зазвичай зносило десь на пів милі. І доводилось вважати, що в масштабах океану це можна вважати точкою. Зараз абсолютно інша історія. Це, до речі, особливо важливо для геологічних досліджень, саме така точність вимірювання. Тобто ми перевірили, як воно все працює», — розповів керівник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Наразі криголам повернувся до одеського морвокзалу, де перебуватиме до виходу в Антарктиду.

Вирушити в експедицію науковці планують вже наступного тижня.

Під час рейсу вони проводитимуть численні дослідження. Про них ви зможете докладно дізнатися вже у четвертому випуску науко-популярного документального фільму 7 телеканалу «Наші в Антарктиці».