Кажуть, всю містобудівну реформу акумулювали в основному законопроєкті № 5655. Його Верховна Рада має розглянути вже цього місяця.

Проте сам документ викликав спротив архітектурної спільноти.

Фахівці пояснюють: у 2011 році ухвалили закон про регулювання містобудівної діяльності, який скасував низку погоджень. Зокрема перевірки пожежників та санстанції, головних архітекторів міст тощо. Відтоді будівельним компаніям вже не потрібні погодження проєктної документації — зводять на власний розсуд, у кращому разі дотримуючись проєкту. А недобросовісні забудовники цим зловживають, виводячи на ринок небезпечні для людей об’єкти. За словами архітекторів, з ухваленням нового закону ситуація може лише погіршитись.

«Завжди є така спокуса отримати більше вигоди, отримати більше прибутку. І ця спокуса часто веде до такої речі, що вони не розуміють, для чого та чи інша норма, пересторога чи ще якесь прийняте проєктне рішення. Для чого? Ми зробимо інакше, все буде простіше і дешевше», — заявив президент Національної спілки архітекторів України Олександр Чижевський.

«Перша проблема — це незалученість людей і громад до прийняття рішень, якими будуть міста, в яких вони живуть. Люди абсолютно з цього процесу вилучені. Те, що вони ходять до якихось громадських слуханнях по детальних планах територій, це вони лише надають думку на вже розроблену документацію. Друга велика проблема — це розбалансованість інтересів існуючої системи в угоду забудовнику», — зазначила заступниця голови Архітектурної палати НСА України Анна Кирій.

А от у Міністерстві розвитку громад та територій наголошують: законопроєкт № 5655 є надважливим. Він впроваджує масштабну цифровізацію процесів та реєстраційних процедур у будівництві. А ще допоможе мінімізувати паперовий документообіг. Це забезпечить прозорість відображення цілої низки документів та рішень у Реєстрі будівельної діяльності.

Також документ передбачає розмежування містобудівного контролю і держнагляду та посилення ролі органів місцевого самоврядування. Зокрема, вони отримають розширені повноваження за контролем об’єктів, що зводять самочинно.