Вечір різдвяних Василів: від шістдесятників до бранців Кремля (відео)

Українських політв’язнів у нашій країні згадуватимуть вже цієї неділі, 12 січня.

Цю пам’ятну дату запровадили з ініціативи політичного діяча В’ячеслава Чорновола ще в 1975 році. Нового змісту цей день набув у 1989-му. Тоді дисидент Євген Сверстюк започаткував Вечори різдвяних Василів.

«Він якраз повернувся з ув’язнення, і тоді спільнота надзвичайно глибоко переживала смерть Василя Стуса. І згадавши те, що Стус народився перед Різдвом, згадавши, що 8 січня народився Василь Симоненко, також в ці дні народилися Василь Еллан-Блакитний і Василь Чумак — прекрасні поети, які поповнили когорту “Розстріляного відродження”, Євген Сверстюк запропонував ідею робити творчі зустрічі», — прокоментувала одна з організаторок Вечора різдвяних Василів — 2020 Наталя Позняк-Хоменко.

Традиційно Вечори Різдвяних Василів проходять у Києві, але будь-яка громада в Україні може провести подібні заходи на пам’ять про дисидентство.

«Це не заважає зробити щось подібне в регіонах, щось подібне в Одеській області. І так само згадувати ваших дисидентів. Згадувати ваших захисників України, яких в Одесі дуже багато. Згадувати українську історію, яка в Одесі дуже цікава і не лише обмежується Південною Пальмірою і спогадами про Потьомкінські села», — зазначила Наталя Позняк-Хоменко.

Вечори різдвяних Василів — згадка не лише про буремні події 1960-х, коли впродовж кількох днів було заарештовано цілу плеяду відомих представників національно-демократичного руху. На події також згадують сучасних українських політв’язнів Кремля.

10 января, 2020 18:57