На шляху до ЮНЕСКО: в Аккерманській фортеці очікують на іноземних фахівців (відео)

Місія — потрапити до ЮНЕСКО. Нещодавно комплекс Білгород-Дністровської фортеці та античного міста Тіра після декількох років роботи все-таки внесли до попереднього списку об’єктів світової спадщини.

І хоча фахівці визнають унікальну значущість комплексу, шлях до статусу всесвітнього рівня тільки починається. Вже 14 жовтня пам’ятку відвідають іноземні фахівці.
Туристичний сезон в Аккерманській фортеці йде на спад. Але тут вже будують плани на новий. Займаються облаштуванням внутрішньої території: доріжки, огорожі та інше. Показують нову експозицію «Аккерман крізь століття», її планують відкрити у квітні.

Головну новину про внесення фортеці до попереднього списку ЮНЕСКО екскурсоводи-старожили сприймають зі скептицизмом. Такі розмови точилися ще у 80-ті роки. Плани відновили декілька років тому.

Сумнівів щодо історичної цінності комплексу, що поєднав залишки античного міста із видатною середньовічною фортифікаційною спорудою, немає ні в кого, а от стан пам’ятки викликає зауваження. Роботи з укріплення північної стіни застигли через брак фінансування. Вигляд, в якому залишили контрфорси, поки не відповідає автентичному, а це одна з вимог ЮНЕСКО. Повернення стіні оригінального вигляду — це питання часу та коштів.

Виконувач обов’язків директора комунального підприємства «Фортеця» щойно повернувся з наради в обласній раді. Там пообіцяли до кінця року виділити ще 2,5 мільйона гривень. Проєктом протиаварійних робіт передбачено завершення укріплення північної стіни, далі перейдуть на північно-західний бік, ще потрібно врятувати 25-ту вежу. Але роботи йдуть мляво: за три роки виконали лише 10 % обсягу. Як оцінять стан фортеці іноземні фахівці та які конкретні вимоги висунуть, стане відомо наступного тижня.

Окрім престижу та всесвітнього визнання, потрапити до ЮНЕСКО ще й означає отримати доступ до міжнародних грантів та програм. Але поки що реального зачислення до списку не може гарантувати ніхто — процедура занадто важка. У керівництві фортеці визнають: на це може піти не один рік.

9 октября, 2019 16:50