Міфи про введення воєнного стану: що може змінитися (відео)

Ми продовжуємо розбиратися із тим, що треба знати про введення воєнного стану.

Чи потрібно буде оселяти військових у себе вдома та що робити із обмеженням і порушенням прав? Насамперед про військові адміністрації. Їхнє ймовірне створення не означає переходу влади у руки військових. Все залишається, як і раніше. Єдине, що може змінитися — військовим стануть підпорядковані інші відомства. І це лише у разі, якщо в Україні з’являться ворожі війська. У законі про воєнний стан є і пункт про військово-квартирну повинність. Але це не означає, що вам додому зможуть когось підселити.

Міністр освіти та науки Лілія Гриневич вже заявила, що всі заклади працюватимуть, як завжди. Так, воєнний стан запроваджує ймовірне обмеження статті 53 Конституції — про освіту. Але ж як це працюватиме? Юристи пояснюють: навчатися ви зможете. Обмеженням у цьому сенсі є, наприклад, термінова евакуація під час навчального процесу. Та багато інших ситуацій, які теоретично можуть виникати.

18 статей Конституції захищають ваші права, незважаючи на воєнний стан. Наприклад, стаття 40. Вона передбачає змогу особисто або колективно звертатися до влади. На запит зобов’язані відповісти протягом 30 днів. І чи не найголовніше: ніхто не може забрати право подавати в суді не тільки. Зокрема, Конституція гарантує змогу звертатися до Уповноваженого з прав людини та до міжнародних судів.

Права людини захищені ще й угодами з ООН та Радою Європи. Єдиний випадок, коли вони не зможуть вам допомогти, — це ведення реальних воєнних дій. У цьому разі Верховна Рада має звернутися до міжнародних організацій та заявити про тимчасову неспроможність захищати права своїх громадян. Тобто комендантської години не буде.

Працювати на армію та жити з військовими не доведеться. Віддавати майно не змусять. Після впровадження воєнного стану ваше життя не зміниться. Допоки Росія не введе війська на наші території.

27 ноября, 2018 18:56